Chcąc wytyczyć granice posesji stajemy przed problemem wyboru odpowiedniego ogrodzenia. Rozważając jego wybór należy wziąć pod uwagę kilka składowych elementów trafnej decyzji. Istotne znaczenie determinujące rodzaj zastosowanego materiału ma m.in. powierzchnia gruntu i jego przeznaczenie, wytrzymałość i jakość elementów, cena, styl znajdujących się wewnątrz obiektu budynków, profil otoczenia. Istotne są również spełniane przezeń zadania, do których należą m.in. reprezentacja, gwarancja bezpieczeństwa, ochrona przed hałasem czy zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Wybór parametrów technicznych, wytrzymałości, wzorów czy kolorystyki obiektów okalających posesję jest niezwykle rozbudowany. Aby wiedzieć, co w sposób najefektywniejszy spełnia zdefiniowane przez nas zadania, warto zapoznać się z najczęściej stosowanymi rozwiązaniami.

Dla konsumentów dysponujących ograniczonymi środkami najtańszym rozwiązaniem będzie użycie popularnej siatki. Produkowana jest najczęściej ze stalowego drutu ocynkowanego lub powleczonego warstwą tworzywa. Charakteryzuje się dużą odpornością, niską ceną i łatwością w montażu. Nie stanie się jednak obiektem zainteresowania dla osób ceniących walory estetyczne czy kreatywność formy.

Wśród rodzimych konsumentów wciąż popularnym materiałem jest drewno. Ogrodzenia z jego wykorzystaniem cechuje wysoka estetyka, a różnorodność wyboru gatunku pozwala na możliwość nabycia surowca przez osoby o zróżnicowanej zasobności portfela. Wadą takiego rozwiązania niewątpliwie jest jego wytrzymałość- drewno wymaga częstej impregnacji.

Dla osób ceniących przede wszystkim trwałość ogrodzenia lepszym rozwiązaniem będzie użycie lekkich i wytrzymałych tworzyw sztucznych- PCV. Materiał ten doskonale imituje drewno, metal czy kamień. Dostępny jest w wielu wariantach formy i kolorystyki, a cena zależna jest od wybranego modelu.

Coraz częściej do budowy ogrodzeń stosowany jest także beton. Materiał ten jest niezwykle trwały, doskonale komponuje się z innymi rodzajami stosowanych elementów, a dzięki technice przybierać może różnorodne formy, wielkość czy kolorystykę. Ogrodzenia z jego wykorzystaniem wykonane są najczęściej w oparciu o prefabrykowane elementy, które wsuwa się w pionowe bruzdy w słupkach. Tego typu opcja wydaje się być atrakcyjna pod względem ekonomicznym.

Popularne są też odlewane w formach płoty żeliwne. Wytrzymałość, wysoka estetyka oraz różnorodność formy i kolorystyki lokuje je na wysokiej pozycji upodobań konsumentów. Możliwość dopasowania materiału do indywidualnych wizji kupujących wpływają jednak na cenę materiału, która w porównaniu do alternatywnych tworzyw wydaje się być wysoka.

Wysoka cena idąca w parze z jakością charakteryzują także konstrukcje murowane. Ich popularność wynika przede wszystkim z wytrzymałości i braku konieczności podejmowania działań konserwacyjnych, a także podobnie jak w przypadku ogrodzeń żeliwnych, z wielości dostępnych na rynku wariantów formy i kolorystyki. Ogrodzenia murowane swobodnie komponują się także z elementami drewnianymi lub metalowymi przęsłami.

Biorąc pod uwagę szeroki wachlarz możliwości wyboru materiału i liczne funkcje, jakie przypisuje się ogrodzeniu, w podjęciu decyzji może pomóc zwrócenie się z prośbą do projektantów dysponujących wiedzą i doświadczeniem pozwalającym optymalnie dopasować produkt do stawianych mu zadań, charakteru budynku i otoczenia.